User آموزش عکاسی حرفه ای - فــــــتوبلاگ پیکــــسل
سفارش تبلیغ
صبا ویژن

فــــــتوبلاگ پیکــــسل
وبلاگ آموزش عکاسی و نمایش بهترین عکس ها 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک وبلاگهایم
maleki maleki maleki maleki maleki maleki

نکاتی در عکاسی (قسمت اول)

عکاسان خوب هم بخاطر رعایت تکنیکهای عکاسی و هم برای رعایت نکات ظریف است که عکاسان خوبی هستند. عکس های با ارزش زیادی به خاطر تکنیک ضعیف ضایع می شوند در اینجا چند نکته یاد آوری می شود که در زمان گرفتن عکس بهتر است مورد توجه قرار گیرند.

1ـ نزدیکتر شوید:

بیشتر آماتورها در زمان عکاسی از موضوع خود خیلی دور می شوند از داخل لنز نگاه کنید! این واقعآ مهم است مخصوصاً زمانی که از مردم عکس می گیرید. عکاسان حرفه ای از لنزهای 85 تا 105 میلیمتری برای عکاسی چهره استفاده می کنند. بیشتر دوربینهای غیر حرفه ای لنزهای 35mm دارند.

2ـ گنجاندن افراد در عکسها:

افزودن افراد به عکسها مفهوم و فضا می دهد. این کار رابطه بر قرار کردن با عکس را آسان می کند و بعضی مواقع به ما یک مفهوم از بزرگی و کوچکی یا مقیاس می دهد.

3ـ حرکتها را شکار کنید:

بگذارید افراد در حال حرکت باشند و از لحظه ها عکس بگیرید.

4ــ ساختار را ساده نگه دارید:

ترکیب ساده فهم و درک را ساده تر می کند. یک زمینه ( back ground ) ساده کمتر بیننده را گیج می کند و به آنها اجازه تمرکز روی موضوع را می دهد.

 

   لینکدونی عکس


[ جمعه 92/8/24 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

نکاتی در عکاسی ( قسمت دوم )

 • سوژه را در مرکز قرار ندهید

  سعی کنید موضوع اصلی را در مرکز تصویر قرار ندهید عکاسان حرفه ای از قانون یک سوم استفاده می کنند یعنی سوژه یا موضوع اصلی را حدوداً به فاصله یک سوم از گوشه فریم قرار می دهند اگر به این روش عمل کنید در نتیجه کار شما تاثیری می گذارد که حتی فکر آن را هم نمی کنید.

 

 

آموزش عکاسی

 • زاویه را تغییر دهید.

  این عمل می تواند عکس را خیال انگیز و دراماتیک کند. تقریباً همه آماتور ها از روبرو عکس می گیرند ولی زوایای فراوان دیگری وجود دارند که می توانند نتایج شگفت انگیزی بوجود آورند.

آموزش عکاسی

 

 • پیش نما ( منظره جلوی عکس ) را در چشم انداز قرار دهید.

  پیش نما جزئیات را به عکس اضافه می کند و می توان از آن به عنوان یک قاب طبیعی برای عکس استفاده کرد.

 

آموزش عکاسی

 

 • به نور پردازی و و روشنایی توجه کنید.

  نور مستفیم خورشید باعث سایه روشن شدن بیش از اندازه عکس می شود، اما نور ناکافی منجر به یک عکس تار می شود. همیشه به این شعار توجه داشته باشید که نور عکس را می سازد.

 

آموزش عکاسی

 

 • از فلاش استفاده کنید.

  فلاش می تواند وضعیت روشنایی را بهتر کند. ( حتی در یک روز آفتابی )

 

 • روش نگه داشتن دوربین

  تکان های دوربین می تواند یک عکس عالی را ضایع کند. دوربین باید نسبت به موضوع ثابت نگه داشته شود رعایت این نکته مخصوصاً در هنگام Zoom کردن بسیار مهم است.          

 

   لینکدونی عکس

 


[ دوشنبه 92/8/20 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

عکاسی با دوربین دیجیتال (قسمت اول)

احتمالاً در مورد دوربین های دیجیتالی که همه کار می کنند، بسیار شنیده اید. فقط کافیست دکمه ای را فشار دهید و به طور اعجاب آوری عکس های زیبایی خلق کنید. آیاهر چه دوربین بهتری داشته باشید عکسهای بهتری نیز خواهید داشت.؟ شاید این گونه نباشد!

حقیقت این است که شما می توانید با یک دوربین ساده و ارزان قیمت، عکسهای زیبایی بگیرید و یا با یک دوربین گران قیمت، عکسهای ضعیفی بگیرید. این دوربین نیست که عکسهای زیبایی می گیرد بلکه عکاس است. با کمی آگاهی و تمایل به انجام تنظیم های لازم در موقعیتهای مختلف می توانید از ساده ترین دوربین ها عکسهای با ارزشی بیرون بکشید.

این مقاله به شما کمک خواهد تا عکسهای زیبایی بگیرید و در عکاسی دیجیتال مانند یک فرد حرفه ای عمل کنید.

1ــ رنگ ها را گرمتر کنید

آیا تا بحال توجه کرده اید که رنگ عکس هایتان سرد و بی روح است؟ مشکل اینجاست که در قسمت تنظیمات دوربین گزینه (default) برای White Balance یا ( W B ) در حالت Auto می باشد که برای اکثر تصویرها مناسب است اما در حالت Auto تصاویر تمایل به رنگ های سرد دارند.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 92/8/14 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

عکاسی با دوربین دیجیتال (قسمت سوم)

سه پایه مناسب

اگر فردی که برای عکاسی از سه پایه استفاده می کند، در حالیکه  می تواند این عکس را بدون سه پایه بگیرد، بدانید که او یک عکاس حرفه ای است. برای موضوع های عکاسی ثابت و مشخص سه پایه بسیار مفید است.

مشکلی که در استفاده از سه پایه وجود دارد، بزرگ و حجیم بودن آن است و حمل آن باعث دردسر می شود.

برای عکاسان دیجیتال یک خبر خوب وجود دارد و آن اینست که سه پایه های جدیدی که به بازار آمده است، کوچک و کم حجم و سبک است و می توانید آن را در جیب خود بگذارید.

ادامه مطلب...

[ جمعه 92/8/10 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

عکاسی با دوربین دیجیتال (قسمت دوم)

 

3ــ درخشش در تصاویر گرفته شده در فضای آزاد

یکی دیگر از قابلیتهای باارزش دوربین دیجیتال که مورد توجه قرار نگرفته است، قابلیت انتخاب فلاش دوربین است. یعنی شما به عنوان عکاس حتی در هوای آفتابی و در نور زیاد می توانید با فلاش عکس بگیرید. این ویژگی در دوربین های دیجیتال معمولاً با flash on یا fill flash فعال می شود. و شما این قدرت را خواهید داشت که عکسهای زیبایی در فضای آزاد بگیرید.

در مورد flash on دوربین ابتدا از پشت زمینه تصویری تهیه می کند و فلاش دوم نور کافی برای موضوع عکاسی شما فراهم می کند. و نتیجه یک عکس حرفه ای است که در ساختار عکس شما هر چیزی به اندازه کافی خوب به نظر می رسد.

با قرار دادن موضوع در سایه یک درخت و قرار دادن دوربین در وضعیت fill flash پسر ها و پشت زمینه جلوه لازم را دارند.

حال سعی کنید در فضای آزاد با و بدون فلاش عکس بگیرید بخصوص زمانیکه آفتاب از پشت یا از بغل به موهای مشخصی که عکس می گیرید بتابد حال به درخشش لبه ها توجه کنید.

یک تکنیک جالب دیگر این است که شخصی را که از او عکس می گیرید در زیر سایه مثلاً یک درخت قرار دهید و با فلاش عکس بگیرید تا مدل شما مجبور به اخم کردن و جمع کردن چشمها در برابر نور آفتاب نباشد.

این را بخاطر داشته باشید که اکثر دوربین هایی که فلاش از ابتدا در آنها تعبیه شده است دارای دامنه 3 متری (یا حتی کمتر) هستند. بنابراین مطمئن شوید که زمانیکه از فلاش استفاده می کنید خیلی دور نمی ایستید.

4ــ macro mode یا close up

زمانی را به خاطر آورید که کودکی کوچک بودید و بر روی چمنها بازی می کردید؟! وقتی که بقدر کافی به زمین نزدیک شوید تعداد زیادی از مخلوقات را می بینید که قبل از آن حتی فکر نمی کردید آنها وجود خارجی داشته اند. امروز شاید نخواهید در حیاط منزلتان بروی شکم دراز بکشید و لباسهایتان را کثیف کنید. اما اگر close up دوربین خود را فعال کنید و سعی در کشف دنیای خود با جزئیات بیشتر (ابعاد کوچکتر) داشته باشید، عکسهای تر و تازه ای جایزه شما خواهد شد که قبلاً هیچگاه آنها را تجربه نکرده بودید.

فقط در دوربین خود به دنبال آیکون close up یا macro mode بگردید که معمولاً این آیکون با سمبل یک گل نشان داده می شود، آن را فعال کنید و به اندازه ای که دوربین شما اجازه می دهد به سوژه خود نزدیک شوید. بعد از اینکه سوژه را پیدا کردید، دکمه شاتر را تا نصفه پایین نگه دارید تا این فرصت را به دوربین بدهید که روی تصویر زوم کند سپس دکمه را تا انتها فشار دهید تا عکس گرفته شود.

زمانیکه از مود close up استفاده می کنید دامنه تصویر شما بسیار کم عمق خواهد بود، بنابراین روی قسمتی از تصویر زوم کنید که برای شما مهمتر است و اجازه دهید بقیه قسمتهای تصویر تار بیفتد.

5ــ‌ کارت حافظه حجیم

زمانیکه در حال جمع آوری پول برای خرید یک دوربین دیجیتال هستید حتماً برای کارت حافظه اضافی پول کنار بگذارید چرا؟! چون حافظه ای که دوربین های دیجیتال دارند معمولاً خیلی پایین است و مانند این است که شما برای یک مسافرت طولانی به جای غذا کمی تنقلات به عنوان آذوقه بردارید.

اگر یک دوربین 3 مگا پیکسلی دارید حداقل 256 مگا بایت حافظه نیاز دارید، 512 مگا بایت برای 4 مگا پیکسل و 1 گیگا بایت برای دوربین های با روزلوشن 6 مگا پیکسل و بالاتر مناسب   است.

6_ رزولوشن بالا

یکی از دلایل مهمی که باید یک کارت حافظه با ظرفیت بالا بخرید این است که بتوانید از حداکثر رزولوشن دوربین خود استفاده کنید. در غیر اینصورت پول خود را هدر داده اید. چون دوربینی خریده اید که از قابلیتهای آن استفاده نکرده اید.

چرا نباید عکسهای با کیفیت پایین بگیرید؟ چون نمی دانید که عکس بعدی که می گیرید ممکن است بهترین عکس قرن 21 باشد. و اگر یک عکس زیبا با کیفیت 640x480 بگیرید به این معناست که از این عکس می توانید یک پرینت با اندازه یک کارت اعتباری بگیرید.

به عبارت دیگر اگر عکس به رزولوشن 4 مگاپیکسل یا  2272x1704   یا بزرگتر بگیرید می توانید آن را با ابعاد20x25 سانتی متر چاپ کنید و با این کیفیت عکس شما حتی برای چاپ در یک مجله کافی است. در ضمن سعی کنید تا جاییکه امکان دارد به سوژه نزدیک شوید. این کار به شما این آزادی را می دهد تا در  صورت نیاز قسمتی از عکس را با استفاده از نرم افزار های گرافیکی جدا کنید. و هنوز  عکس شما کیفیت قابل توجهی داشته باشد، تا بتوانید از آن یک پریتت خوب بگیرید.

نکته اینجاست که شما  باید مقدار کافی حافظه در  اختیار داشته باشید.


[ دوشنبه 92/8/6 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

برای مراقبت از دوربین دیجیتال چه بکنیم و چه نکنیم؟

 1. به طور منظم دوربین را تمیز کنید.

 2. دوربین خود را در برابر ضربه، لرزش، میدان مغناطیسی، دود، آب، بخار، شن یا مواد شیمیایی محافظت کنید.

 3. کلیه قطعات متحرک دوربین دیجیتال را بادقت حرکت دهید.

 4. همیشه قبل از اینکه کابل برق یا رابط را قطع کنید یا وصل کنید یا حافظه یا باتری را جا بزنید یا در بیاورید دوربین را خاموش کنید.

 5. دوربین را در جاهای مرطوب، پرگرد و غبار و کثیف استفاده نکنید.

 6. دوربین را در دمای خیلی بالا یا خیلی پایین قرار ندهید.

 7. دوربین را در برابر نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی قرار ندهید بخصوص در داخل ماشین وقتی پشت شیشه قرار دارد.

 8. دوربین خود را در محیط خشک نگهداری کنید.

 


[ پنج شنبه 92/8/2 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

چگونه عکاس خوبی باشیم؟ 

 • یک عکاس خوب در هوای بد شناخته می شود.
 • بهترین دوربین آن است که در پشت آن بهترین عکاس قرار دارد.
 • یک عکاس خوب مانند یک مهندس اندازه گیری می کند، مانند یک فیلسوف فکر می کند و دنیا را مانند یک شاعر می بیند.
 • بهترین عکس آن است که هنوز آنرا نگرفته اید.
 • عکاسی و صداقت دست در دست یکدیگر کار می کنند.
 • عکاسی از آنجایی که هنر و تکنولوژی با هم تقاطع دارند آغاز می شوند.
 • با عکاسی کسی چیزی نمی گوید بلکه شخصی  آنچه را باید گفته شود به نمایش می دهد.
 • اگر شما عکاس ماهری باشید حتی از گرد و غباری که روی لنز نشسته است برای گرفتن عکس بهتر کمک می گیرید.
 • از اساتید عکاسی پیروی کنید تا زمانیکه خودتان یکی از آن اساتید شوید.
 • ابتدا یک گل را بشناسید سپس از آن عکس بگیرید.
 • دوربین را برای مدت طولانی کنار نگذارید این برای هر دوی شما (عکاس و دوربین) مضر است.
 • یک دوربین پیشرفته لزوماً عکسهای عالی نمی گیرد.
 • بسیاری از عکاسان بیشتر نگران وضوح ظاهری عکس هستند تا مفهوم آن.
 • درباره عکاس با دوربینش قضاوت نکنید بلکه با عکسهایش در مورد او قضاوت کنید.
 • شما عکاس خوبی می شوید اگر بدانید که چه چیزی سبب می شود شما عکاس بدی باشید.
 • خوب است که نسبت به فیلمی که استفاده می کنید حساس باشید.
 • یک عکاس خوب سوژه عکاسی را حتی از پشت یک مه غلیظ توصیف می کند.
 • دوربین های اتوماتیک لزوماً عکسهای زیبایی نمی گیرند آنها فقط متخصص فنی خوبی هستند نه یک هنرمند خوب.

مطالب مرتبط:


[ دوشنبه 92/7/29 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

آشنایی با زوم دوربینها

زوم یا بزرگنمایی یک ویژگی برای دوربین هاست که با فاصله کانونی مشخص می شود. فاصله کانونی به فاصله بین لنز و سنسور یا فیلم دوربین گفته می شود. هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد توانایی آن در گرفتن یک عکس واضح و بزرگ از فاصله دور بیشتر است.دوربین های قدیمی که از فیلم عکاسی استفاده می کردند فقط زوم اپتیکال داشتند ولی امروزه دوربینهای دیجیتال ممکن است هم زوم اپتیکال و هم زوم دیجیتال داشته باشند.

زوم اپتیکال بسیار برتر از زوم دیجیتال است. با استفاده از زوم اپتیکال همانند دوربین های سنتی دوربین دارای یک لنز است که مانند تلسکوپ می تواند قسمتی از تصویر را که مورد نظر شماست برای شما بزرگنمایی کند و سوژه عکاسی را برای شما بزرگتر می کند. دوربین های دیجیتال با توانایی زوم متفاوتی در بازار یافت می شوند. اگر شما مشتاق عکاسی  هستید تمایل به گرفتن عکسهای با کیفیت بالا از دور دارید. قبل از انتخاب دوربین به قدرت زوم اپتیکال آن به اندازه کافی دقت کنید تا مطمئن شوید نیاز شما را برآورده می کند.

زوم دیجیتال خیلی مؤثر نیست. بعلاوه استفاده از این نوع زوم بدون دانستن چگونگی عملکرد آن می تواند منجر به عکسهای مأیوس کننده ای شود. زوم دیجیتال مانند این است که قسمتی از عکس را در یک برنامه ویرایش عکس مانند فتوشاپ از آن جدا کنید(یا از دستور corp استفاده کنید.) که این عمل سبب کاهش کیفیت و رزولوشن تصویر می شود و عکس شما دانه دانه یا مات می شود.

شاید فکر کنید پس چرا کمپانی های ساخت دوربین های دیجیتال این قدر بر روی زوم دیجیتال و قدرت آن تبلیغ می کنند و این قابلیت را به دوربین اضافه می کنند؟ پاسخ ساده است برای اینکه در بازار رقابت محصول خود را بهتر از محصول رقیب نشان دهند و تجربه نشان داده که موفق هم شده اند.

 


[ چهارشنبه 92/7/24 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

فیلتر های عکاسی

 مدتهاست که عکاسان حرفه ای از فیلتر های عکاسی استفاده می کنند. آنها برای ایجاد چلوه های ویژه و یا افزودن کنتراست بعضی از رنگها این فیلتر ها را به کار می برند. از فیلتر ها برای تنظیم کردن white balance هم استفاده می شود.

برای مثال فرض کنید یک فیلم برای دمای رنگ متناسب با نور یک روز آفتابی ساخته شده است. وقتی در داخل اتاق با این فیلم ها عکس می گیرید، رنگ تصویر تمایل به زردی دارد. که این اثر نور لامپ است. و برای جبران آن باید از یک فیلتر مناسب استفاده کنید. تا نور مناسب داشته باشید.

برتری بزرگ دوربین های دیجیتال این است که شما می توانید white balance را بدون استفاده از فیلتر تنظیم کنید.

حتی پس از انتقال عکس به کامپیوتر شخصی خود می توانید با استفاده از نرم افزار های مختلف ویرایش تصویر جلوه های مختلفی به عکس خود بیفزایید. در گذشته این کار با فیلتر های عکاسی انجام می گرفت. با استفاده از کمی خلاقیت و نرم افزار های موجود می توانید جلوه هایی که می خواهید خلق کنید.

تنها فیلتری که یک دوربین دیجیتال لازم دارد فیلتر پلارایز است.

فیلتر های پلارایز دو نوع هستند:

 • فیلتر پلارایز خطی
 • فیلتر پلارایز حلقوی ( دایره ای )

هر دو نوع فیلتر یک اثر را دارند ولی فیلترهای حلقوی گرانتر هستند. برای دوربین های دیجیتال می توان از هر دو نوع آن استفاده کرد.

فیلتر پلارایز رنگ آسمان را آبی ژرف نشان میدهد، انعکاس نور را از شیشه ها و آب به حداقل می رساند و درخشندگی زیاد اجسام غیر فلزی را کاهش می دهد. و می تواند برای صحنه های عکاسی با درخشندگی زیاد برای کاهش نور ورودی به داخل لنز موثر باشد.


[ شنبه 92/7/20 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]

ساخت یک استودیوی عکاسی در خانه

آیا استودیو رویایی شما برای عکاسی یک ساختمان لوکس با نورهای طبیعی  که از پنجره داخل می شود و پرده های پشت زمینه ای با رنگ ها و طرح های مختلف و تعداد زیادی تجهیزات نوری است؟ اگر سرمایه زیادی داشته باشید می توانید این کار را انجام دهید اما احتیاجی به این کارها برای ساخت یک استودیوی عکاسی نیست. شما می توانید به راحتی یک استودیوی خانگی برای خانواده و دوستان و حتی برای مشتریان خود بسازید. برای شروع این مقاله را بخوانید.

پشت زمینه

پشت زمینه می تواند یک دیوار سفید یا یک صفحه نقاشی شده برای پشت زمینه باشد پارچه های بزرگ که بتوان روی آنها با spray نقاشی کرد (بهتر است رنگ را از خود عبور ندهند) برای این کار مناسب هستند به این روش می تولانید پشت زمینه هایی با رنگهای مختلف بوجود بیاوردید و پول کمی خرج کنید.

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 92/7/14 ] [ 10:0 صبح ] [ هـــاشـــم مالکـــی ] [ نظرات () ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

حقیر فقیر سراپا تقصیر کمتر از قطمیر، عکاسی را با دوربین 110 آغاز و بعد با دوربین زنیط 122 روسی و بعد موبایل و دوربین دیجیتال ادامه دادم و مدتی است که با دوربین ساده ی سونی عکس می گیرم.«هذا بضاعتنا» و خیلی به هنر عکاسی علاقه دارم اما نمی توانم دوربین حرفه ای بخرم(چکار می شه کرد؟) یکی از آرزوها و خواسته های دست چهارم من خرید دوربین است.(دعا کنید سه خواسته ی مهم تر بر آورده بشود).
موضوعات وب
لینک های مفید
آمار وب
Online


بازدید امروز: 120
بازدید دیروز: 193
کل بازدیدها: 339742